Budowa anatomiczna zębów

Ząb składa się z korony (część zęba widoczna w jamie ustnej) oraz korzenia.

Zbudowany jest z części mineralnej (martwej) na którą składa się szkliwo i zębina oraz żywej - miazgi zębowej (włókna nerwowe, naczynia krwionośne, tkanka łączna) znajdującej się wewnątrz zęba - w komorze i kanałach korzeniowych.

Zęby wymagają leczenia kanałowego jeżeli dojdzie do nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi(żywej tkanki wewnątrz zęba) oraz jej martwicy (obumarcia).

Kilka głównych przyczyny chorób miazgi:

  • zakażenie przez bakterie z ubytku próchnicowego
  • urazy zębów,
  • starcie patologiczne

Jak przebiega leczenie kanałowe

Dawniej uważano, że leczenie kanałowe powinno być wykonywane na kilku wizytach, pomiędzy którymi w kanałach umieszczano różne leki wierząc, że one zdezynfekują jego zawartość. Współczesna stomatologia odeszła całkowicie od tego sposobu myślenia. Leczymy zęby kanałowo na jednej wizycie. Usuwamy chore tkanki, dezynfekujemy i szczelnie wypełniamy kanały korzeniowe.

Jest to standard obowiązujący we współczesnej endodoncji określany jako „leczenie kanałowe na jednej wizycie”. W naszym gabinecie leczymy zęby zgodnie z nowoczesnymi standardami międzynarodowymi. Zabiegi przeprowadzamy w powiększeniu dzięki mikroskopowi endodontycznemu.

Posiadamy aparat RTG połączony z cyfrowym systemem radiografii. Kanały opracowywane są specjalistycznym mikrosilnikiem endodontycznym.

W ostatnich latach złotym standardem na świecie staje się wypełnianie kanałów gorącą gutaperką. Dlatego od wielu lat wypełniamy kanały systemem Super Endo w tej technologii. Zachęcamy lekarzy do kierowania pacjentów, do naszej poradni szczególnie w bardziej skomplikowanych przypadkach endodontycznych. Oferujemy również specjalistyczne zabiegi np. usunięcie złamanego narzędzia z kanału, mikrochirurgiczne zabiegi resekcji wierzchołka z wstecznym dopełnieniem kanałów materiałem MTA.Najbardziej zaawansowanym technologicznie badaniem diagnostycznym w leczeniu kanałowym jest stożkowa tomografia komputerowa (CBCT). Dzięki posiadanemu urządzeniu Othophos SL w bardziej skomplikowanych przypadkach wykonujemy takie badanie.

Dlaczego mikroskop jest potrzebny do leczenia kanałowego?

Średnica ujścia kanału korzeniowego trzonowca często nie przekracza 0,06 mm . Odnalezienie takiego kanału bez powiększenia graniczy z cudem. Mikroskop daje nam możliwość zajrzenia do wnętrza kanału nawet do jego wierzchołka. Bez powiększenia wykonujemy leczenie na ślepo (czasem się udaje), z mikroskopem leczymy kanał pod kontrolą wzroku.

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Prawidłowo przeleczony kanałowo korzeń zęba stanowi fundament, na którym odbudowujemy część zęba widoczną w jamie ustnej - koronę. Leczenie kanałowe zęba wiąże się ze znaczną redukcją jego korony. Dawniej stanowiło to poważny problem.

Rozwój tzw. stomatologii adhezyjnej, odkrycie nowych materiałów, wreszcie technologia CAD-CAM daje nam nowe możliwości rekonstrukcji zębów.

Udzielamy gwarancji na zęby leczone kanałowo po wykonaniu rekomendowanej rekonstrukcji zęba.

Często zadawane pytania.

Lekarz powiedział mi, że muszę leczyć kanałowo zęba. Czy nie mogę po prostu go zaplombować ?

Jeżeli ząb wymaga leczenia endodontycznego samo wypełnienie go zakończy się niepowodzeniem( np. ból, obrzęk, ropień). Bakterie z kanałów przedostaną się do kości przez otwór wierzchołkowy i wywołają stan zapalny.

Podobno zęby leczone kanałowo często łamią się i trzeba je usuwać?

Na sukces leczenia endodontycznego składa się również dobrze zaplanowana i wykonana odbudowa po leczeniu, która gwarantuje długotrwałe zachowanie zęba.

Czy leczenie kanałowe boli?

Obecnie każde leczenie kanałowe przeprowadzamy w znieczuleniu. Po zabiegu ząb może być do 2 tygodni wrażliwy na nagryzanie.

Co wybrać : leczenie kanałowe czy ekstrakcję i implant?

Jeżeli istnieje możliwość uratowania własnego zęba zawsze namawiamy pacjenta na to rozwiązanie. Są jednak sytuacje kiedy leczenie zachowawcze staje się niemożliwe lub nieracjonalne. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie zęba i szybkie uzupełnienie braku za pomocą implantu.

Nasze przypadki:

Przypadek 2

Wykorzystanie oprogramowania 3D Endo.

1. Powtórne leczenie kanałowe zęba 26.

2. Planowanie leczenia w 3d Endo

3. Leczenie kanałowe pod kontrolą mikroskopu endodontycznego.

Terminy wizyt można ustalić osobiście, telefonicznie lub przez internet